8(7112) 22-85-97

Тәлімгерлік

 
 

Жас мамандармен жұмыс

Тәлімгерлердің жұмыс жоспары

Мақсаты:  Жас маманның бірінші жыл жұмыс өтілі бойынша ,оның жеке қасиетін байқап және ескере отырып,оның бойындағы оқушыларға деген ізгіліктік қатынастарды, құзіреттіліктерді, бастамашылықты, жауапкершілігін бағалай отырып, оқытудың мақсатына жетуді қамтамасыз ететін кәсіби шеберлігі мол маман болып шығуына әдістемелік көмек көрсету

Тәлімгер: Нурсапина С.У.

Жұмыстың мазмұны

Мерзімі

1

Жас мамандарды  нормативтік-құқықтық құжаттармен таныстыру. ҚМЖ жоспарын әзірлеуге көмектесу.

Қыркүйек

2

Күнделік  талаптарымен таныстыру

Қыркүйек

3

Өз білімін жетілдіру жоспарын құруға көмек беру

Қазан

4

Педагогикалық технологиялардың негізін зерттеу жолдарын үйрету

Қазан

5

Оқу мақсатына сай сабаққа әзірлікті  қарастыруды үйрету Әдістемелік көмек көрсету мақсатында  жас маман сабағына қатынасу

Үнемі

6

Сабаққа қатысу дәптерлерін толтыруды үйрету

Қараша

7

Әдістемелік жинақтармен жұмыс жасауға бағыт беру

Жыл бойы

8

Бағалау талаптарымен, критерийлерімен таныстыру

Үнемі

9

Сабаққа қойылатын қазіргі талаптарымен таныстыру

Желтоқсан

10

Мұғалімнің педагогикалық шеберлігін қалыптастыру тренингтерін жүргізу

Қаңтар

11

Оқытудың дидактикалық принциптерін танып, талдау, жүргізу. Апталық шараларын ұйымдастыруға көмектесу.

Ақпан

12

Ашық сабақ беруге көмектесу

Наурыз

13

Мониторинг жасауды үйрету

Сәуір

14

Жас маманның жылдық есебі,саралау жұмыстары

Мамыр

Жас ұстаздар клубы

Жоба атауы

 «ZhasActivity»  жас ұстаздар клубы

Жобаға қатысушылар

№41 мектеп-лицейінің жас ұстаздары

Жоба мақсаты

білім беру ұйымында бейімделу мәселелерін азайтуға және жас педагогтың кәсіби қызметіне табысты кірісуге ықпал ететін жас мамандардың кәсіби өсуі үшін жағдай жасау. 

Жобаның негізгі міндеттері

жас педагогтерге әдістемелік қолдау көрсету және олардың жаңа кәсіби мәртебеге бейімделуін жеңілдету;

тәрбие-білім беру процесінің барлық қатысушыларымен тиімді және сындарлы өзара іс-қимыл жасау үшін  жас педагогтердің кәсіби маңызды қасиеттерін қалыптастыру; 

жас педагогтердің кәсіби шеберлігін арттыра отырып,  тәрбие-білім беру процесінің сапасын жетілдіру;

жас педагогтердің өз күштеріне деген сенімін арттыру.

Жобаны жүзеге асыру кезеңдері мен уақыттары

айына екі рет

Жобадан күтілетін нәтиже

- тәжірибе алмасулар;

- шығармашылық жұмыспен айналысу;

- өзара әріптестік, серіктестік, ынтымақтастық, кәсіби бәсекелестік;

- оқытудағы әдіс-тәсілдер, технологиялар.

Жобаны жүзеге асырудың бағыттары мен жұмыстың

формалары

 

- шебер-сыныптар;

- практикалық жұмыстар;

- оқу дәрістері;

- Life Hacks;

- кездесулер;

- көрме.

Жобаның негізгі мазмұны

І кезең-дайындық (қыркүйек - қараша)

Міндеттері:

1) жас педагогтердің дайындық деңгейін анықтау;

2) ұжымда болу қиындықтарын анықтау;

3) өзінің педагогикалық қызметі мен шығармашылық әлеуетінің деңгейін талдау және бастапқы диагностикалау арқылы жас мұғалімнің жұмысы туралы түсініктерді қалыптастыру.

2 кезең - негізгі (практикалық) (желтоқсан – наурыз)

Міндеттері: 

1) білім беру ұйымының жас педагогтерінің педагогикалық құзыреттілігін арттыруға және табысты бейімдеуге бағытталған әдістемелік іс-шаралар жүйесін әзірлеу және сынақтан өткізу;

2) педагогтерді табысты бейімдеуге бағытталған іс-шаралар жүйесін құру және сынақтан өткізу мақсатында "Жас педагог" клубын құру;

3) электрондық әдістемелік әзірлемелер банкін құру;

3 кезең-қорытынды (бақылау-диагностикалық) (сәуір- мамыр)

Міндеттері: жас педагогтардың педагогикалық құзыреттілігін бейімдеуге және арттыруға бағытталған әдістемелік іс-шаралар жүйесінің тиімділігін талдау.

- тәжірибе алмасу;

- шығармашылық жұмыс;

- жаңа АКТ әдістерін үйрену.

 

 

Тәлімгердің жас маманмен қызметін жоспарлау, ұйымдастыру және мазмұны бойынша іс-шаралар

Тәлімгерлік - педагогтің орта білім беру ұйымында педагогтің кәсіптік қызметіне алғаш рет кіріскен адамға кәсіптік бейімделуіне практикалық көмек көрсету жөніндегі қызметі

Мақсаты:

- жас мұғалімдерге олардың кәсіби қалыптасуына көмек көрсету.

Міндеттері:

- жас мамандарға педагогикалық қызметке қызығушылық таныту;

- мұғалімнің кәсіби қалыптасу процесін жеделдету, оның өз бетінше және атқаратын лауазымы бойынша өзіне жүктелген міндеттерді сапалы орындау қабілетін дамыту;

- жас мұғалімдердің педагогикалық ұжымға сәтті бейімделуіне ықпал ету.

«Педагог мәртебесі» туралы 2019 жылғы 27 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы заңының 13 - бабының 2-тармағына сәйкес мектепте жас мұғалімдерге тәлімгерлер тағайындалды.

Жас маман: Ахтаналиева Мадина Тлеккавыловна, физика пәні мұғалімі

Тәлімгер: Капашева Гулжамал Нуржановна- математика пәні мұғалімі

Қызмет мазмұны

Жұмыс нысаны

Мерзімі

1

Тәлімгерді анықтау, кәсіби дайындық деңгейін және жеке қажеттіліктерді диагностикалау.

Тәлімгерлік жоспарын құру

әңгіме, сауалнама

қыркүйек

2

Пән бойынша нормативтік-құқықтық құжаттамамен, жаңа оқу жылына арналған ӘНХ,

ҰМЖ, ОМЖ, ҚМЖ, КТЖ танысу;

көрсету

қыркүйек

3

Тәлімгердің кеңесі және педагогының пән бойынша КТЖ әзірлеуі

кеңес

беру

қыркүйек

4

«Сабақтың мақсатын қалай дұрыс қою

керек: SMART мақсат».

коучинг

қазан

5

БЖБ, ТЖБ материалдарын әзірлеу және өткізуге көмектесу

Әдістемелік нұсқау

қазан

6

Сабақты жоспарлау бойынша кеңес беру және сабақ жоспарын бірлесіп әзірлеу;

Зерттеу тақырыбы бойынша жұмыс

кеңес беру,

әңгімелесу,

коучинг, тренинг,

әдістемелік

семинар

қазан, жыл бойы

7

Тәлімгер мен басқа педагогтердің сабағын бақылау және тәлімгердің педагог сабағына қатысуы

сабақты бақылау

айына екі рет

8

Критериалды бағалау, жиынтық бағалауды өткізу қорытындысы бойынша талдау

 

жыл бойы

9

Кәсіби өсу, жеке қасиеттер, жұмысқа, оқушыларға, ұжымға деген көзқарас мониторингі

зерттеу қызметі,

мониторинг

жыл бойы

10

«Қарым-қатынас құруды үйренемін» тақырыбындағы кәсіби әңгімелесу,педагогикалық жағдайларды талдау

әңгімелесу, талдау

желтоқсан

11

«Кері байланыс әдістері мен тәсілдері»

тренинг

қаңтар

12

Тәлімгерлер апталығына қатысу

 

жоспарға сай

13

«Заманауи білім беру технологиялары, оларды оқу процесінде қолдану»

шебер сынып

үнемі

14

Педагогикалық кеңестегі тәлімгердің тәлімгерлік нәтижелері және тәлімгерлік іс-шаралар жоспарын іске асыру

есеп беру

мамыр

Жас маман: Бақтиярова Индира, география пәні мұғалімі

Тәлімгер: Ажгалиев Нурлан Шайдоллиевич, география пәні мұғалімі

Қызмет мазмұны

Жұмыс нысаны

Мерзімі

 

Сабақ жоспарын әзірлеуге көмектесу

Әдістемелік нұсқау хатпен

танысу

қыркүйек

 

Журнал талаптарымен таныстыру

Электрондық журнал толтыру ережелерімен таныстыру

қыркүйек

 

Сабақ жоспарларының құрылымын жасап үйрету

Қысқа мерзімді жұмыс жоспарымен жұмыс

қазан

 

Өз білімін жетілдіру жоспарын құруға көмек беру

Білім заңымен таныстыру

қазан

 

БЖБ, ТЖБ материалдарын әзірлеу және өткізуге көмектесу

Әдістемелік нұсқау

қазан

 

Педагогикалық технологиялардың негізін зерттеу жолдарын үйрету

АКТ-менсыни тұрғыдан ойлау технологияларын үйрету

қараша

 

Мақсат құрылымымен таныстыру

Сабақ мақсаттарын қою

қараша

 

Білімділік, дамытушылық, тәрбиелік мақсат аспектілерін қарастыруды үйрету

Сабақ мақсаттарын таңдауда неге көңіл бөлу қажеттілігін айту

үнемі

 

Сабаққа қатысу дәптерлерін толтыруды үйрету

Озат тәжірибелі ұстаздардың үлгісін алу

желтоқсан

 

Сабаққа қойылатын қазіргі талаптарымен таныстыру

№130 бұйрық бойынша ҚМЖ дайындауға үйрету

желтоқсан

 

Мұғалімнің педагогикалық шеберлігін қалыптастыру тренингтерін жүргізу

Жас мұғалімдермен практикум-семинар өткізу

қаңтар

 

Оқытудың дидактикалық принциптерін танып, талдау, жүргізу

Деңгейге байланысты тапсырма беру

ақпан

 

Тәрбиесі қиын және қиынға бейім оқушылармен жұмыс жүргізуді үйрету:

- оқушылардың жеке психологиялық ерекшеліктерін ескеру;

- үлгерімі төмен оқушылармен жұмыс жүргізу;

Тәрбиесі қиын және қиынға бейім оқушыларды қалай анықтайды, тапсырма беру барысында неге кқңіл бөлу қажет, деңгейлік тапсырманы таңдауға дағдыландыру.

Жыл бойы

 

Жас маманнның шығармашылық деңгейін дамыту мақсатында мектептегі шығармашылықпен жұмыс жасайтын жаңашыл ұстаздардың сабақтарына қатыстыру

Пән апталықтарына қатысумен озіат тәжірибелі мұғалімдердің әдістемес танысу жұмыстары

жыл бойы

 

Ашық сабақ беруге көмектесу

Сабақты ұйымдастру барысындағы мақсатқа қол жеткізу үшін тиімді әдіс-тәсіл қолдануды үйрету.

наурыз

 

Әдістемелік жинақтармен жұмыс жасауға бағыт беру

Іс-тәжірибе жинақтау барысында қиналған тұстарды білу

сәуір

 

Портфолио жинақтауға бағыт беру

Портфолио жинақтау реттілігі

сәуір

 

Бағалау талаптарымен, критерийлерімен таныстыру

Сабақ беру барысында

сәуір

 

Мониторинг жасауды үйрету

Жұмысты қорытындылау

мамыр

Жас маман: Изимова Ақылай Тарихқызы, математика пәні мұғалімі

Тәлімгер: Хусаинова Гульбану Хамидоллиевна, математика пәні мұғалімі.

Қызмет мазмұны

Жұмыс нысаны

Мерзімі

1

SMART-мақсат: Педагогтің кәсіби дайындық деңгейін анықтау.

Сауалнама

1-10.09

2

Диагностика:Педагогтің дайындық деңгейі және жеке қажеттіліктері

Диагностика

13-17.09

3

Бастама: Жылдық жұмыс жоспар

Жоспар

қыркүйек

4

Тәлімгер консультациясы: Кәсіби даму, психологиялық-педагогикалық сүйемелдеу ,кәсіби қалыптасу

Нұсқаулық

қыркүйек

5

Бағыт-бағдар.Сабақ жоспарларының құрылымын, ҚМЖ жоспарын әзірлеуге көмектесу. Нормативтік құқықтық актілермен жұмыс істеуге бағыт беру

Тәлімгер кеңесі

қыркүйек

6

Күнделік , оқу платформаларымен жұмыс талаптарымен таныстыру

Практикалық жұмыс

қыркүйек

7

БЖБ, ТЖБ материалдарын әзірлеу және өткізуге көмектесу

Әдістемелік нұсқаулық

қазан

8

Сабақтарды сапалы өткізудің практикалық әдістері мен тәсілдерін меңгерту.

Практикум

қазан

9

Мектеп оқушыларының әлеуметтік картасын және картотекасын жасау.Оқушының әлеуметтік құжаттарын ,сынып жетекшілері үшін міндетті құжаттарды бірлесіп рәсімдеу және толтыру;

Құжаттармен жұмыс

қараша

10

Әлеуметтік педагогтың отбасымен бірлесе әрекет етуін ұйымдастырудағы мүмкіндіктер

Дөңгелек үстел

үнемі

11

Бағалау талаптарымен, критерийлерімен таныстыру

Педагогикалық ұсыным

желтоқсан

12

Сабақ беру деңгейін анықтап , көмек беру мақсатында сабағына ену

Сабаққа қатынасу

Айына кемінде 2 рет

13

Мұғалімнің педагогикалық шеберлігін қалыптастыру тренингтерін жүргізу

семинар

қаңтар

14

Білімділік, дамытушылық, тәрбиелік мақсат аспектілерін қарастыруды үйрету

Кәсіби әңгіме

үнемі

15

Жас маман сабақ беретін сыныптармен жұмыс

Сауалнама

қаңтар

16

Оқытудың дидактикалық принциптерін танып, талдау жүргізу. Апталық шараларын ұйымдастыруға көмектесу

Педагогикалық ұсыным

ақпан

17

Ашық сабақ беруге көмектесу

Кәсіби әңгіме

ақпан

18

Әдістемелік жинақтармен жұмыс жасауға бағыт беру

Педагогикалық ұсыным

наурыз

19

Портфолио жинақтауға бағыт беру

Үлгілік портфолиолармен жұмыс

сәуір

20

Тәлімгерлік жұмыстың жылдық қорытындысы.

Есеп

мамыр

 

Жас маман: Насиболла Шынар Ерланқызы

Тәлімгер: Габдрахманова Бибигуль Демеуовна

 

 

Жас маман туралы мәлімет

Тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)

Досполаева Жұлдыз Жұмабайқызы

Білімі

Жоғары

Қандай оқу орнын қашан бітірді

Л.Н. Гумилев атындағы Еуразия ұлттық университеті

Педагогикалық практика қорытындысы

«Өте жақсы»

Лауазымы

Ағылшын тілі пәні мұғалімі

Жас педагогтің жұмыс істейтін сыныптары

5 «а», «б»,

6 «в»

7 «а», «б», «г»

Сынып жетекшілігі

Жоқ

Тәлімгерлікті іске асыратын педагог туралы мәлімет

Тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)

Мусагалиева Анар Куанышевна

Білімі

Жоғары

Қандай оқу орнын қашан бітірді

М. Өтемісов атындағы Батыс Қазақстан мемлекеттік университеті, 2004 жыл

Дипломы бойынша мамандығы

Жоғары кәсіби білімді ағылшын және неміс тілінің мұғалімі

Педагогикалық өтілі

24

Лауазымы

Ағылшын тілі пәні мұғалімі

Тәлімгер жұмыс істейтін сыныптар

5 «А», «Ә»,

7 «Ә», «Б» «В»,

9 «А», «Ә», «Б»

Біліктілік санаты

Педагог-зерттеуші 2021 жылғы 24.12 №933 бұйрығы

Жұмыс мақсаты

Жас маманның табысты бейімделуіне ұйымдастырушылық-әдістемелік жағдайлар жасай отырып, педагогикалық қызметте жас маманның кәсіби білімі мен дағдыларын қалыптастыру.

Міндеттері

- жас маманның кәсіби-психологиялық бейімделуіне жағдай жасау;

- жас маманның оқу қызметін ұйымдастыру деңгейін жоғарылатуға әдістемелік көмек көрсету;

- жас маманның шығармашылық әрекетінің бірегей үлгісін қалыптастыру үшін жағдай жасау;

Жұмыстың негізгі бағыттары

-жұмыста пайдаланылатын нормативтік-құқықтық құжаттамамен жұмыс;
-мектеп құжаттамасымен жұмыс істеуге көмек;
-жұмыс бағдарламаларын, сабақ жоспарларын жасау және іске асыру бойынша кеңес беру;
-оқу сабақтарын ұйымдастыруға көмек;
-диагностикалық жұмыстар жасауға және талдауға көмек;
-өзара сабаққа қатысу.

Қорытынды

Жас маманның педагогикалық қызметін бағалау.

Жүргізілген жұмыс туралы бірлескен есеп жазу.

Тәлімгерлік жұмыс жоспары

Жұмыс мақсаты

Жас маманның табысты бейімделуіне ұйымдастырушылық-әдістемелік жағдайлар жасай отырып, педагогикалық қызметте жас маманның кәсіби білімі мен дағдыларын қалыптастыру.

Міндеттері

- жас маманның кәсіби-психологиялық бейімделуіне жағдай жасау;

- жас маманның оқу қызметін ұйымдастыру деңгейін жоғарылатуға әдістемелік көмек көрсету;

- жас маманның шығармашылық әрекетінің бірегей үлгісін қалыптастыру үшін жағдай жасау;

- үздіксіз білім алуға қажеттілік пен ынталандыруды дамыту.

Жұмыстың негізгі бағыттары

-жұмыста пайдаланылатын нормативтік-құқықтық құжаттамамен жұмыс;
- мектеп құжаттамасымен жұмыс істеуге көмек;

- жұмыс бағдарламаларын, сабақ жоспарларын жасау және іске асыру бойынша кеңес беру;

- оқу сабақтарын ұйымдастыруға көмек;

- диагностикалық жұмыстар жасауға және талдауға көмек;

- өзара сабаққа қатысу.

Бағыты

Жұмыс мазмұны

Жұмыс формасы

Мерзімі

1

Кіріспе

Педагогтің кәсіби дайындық деңгейін анықтау.

Жеке қажеттіліктерін анықтау бойынша диагностика жүргізу.

Әңгімелесу, сауалнама өткізу

Қыркүйек, 2024

2

Жұмыста қолданылатын нормативтік-құқықтық құжаттармен жұмыс жасау

ӘНХ 2024-2025 оқу жылында «Ағылшын тілі» пәнінің бағдарламасымен танысу.

Практикалық сұхбат

Қыркүйек, 2024

3

Күнтізбелік-тақырыптық жоспарлаумен танысу және жұмыс істеуге көмек көрсету.

Практикум

Қыркүйек, 2024

4

Жұмыс бағдарламаларын, сабақ жоспарларын әзірлеу және орындау бойынша кеңес беру

Сабақты жоспарлау, қазіргі заман талабы

Кеңес беру

Қыркүйек, 2024

5

БЖБ және ТЖБ кестелерін құруға әдістемелік көмек көрсету.

БЖБ, ТЖБ

Жоспарға сай

жыл бойы

6

Әдістемелік көмек көрсету мақсатында сабаққа қатысу.

Тәлімгердің сабақтарына қатысу

Қазан, 2024

7

Өзін-өзі дамыту бойынша жұмысты ұйымдастыру

Өзін-өзі дамытуды жоспарлау және ұйымдастыру.

Сұхбат

Қазан, 2024

8

Оқу үрдісінде дифференциалды тәсілді ұйымдастыру.

Практикум

Кеңес

Қараша, 2024

9

Қазіргі сабақ

Сабақтың ішкі көрінісі бойынша кеңес беру. Сабақты талдау сызбасын талқылау.

Практикум

Қараша, 2024

10

Сабақтың кезеңдерін тиімді жоспарлау: сабақ түрлері, формалары.

Практикум

Желтоқсан, 2024

11

Шығармашылық және интеллектуалдық потенциалды дамыту.

Практикум

Кеңес

Қаңтар, 2025

12

Әдістемелік жұмыс

Әдістемелік бірлестік отырыстарына қатысу.

Семинарлар

Бір жыл ішінде

13

Сабақ/сынып типологиясы (стандартты емес түрлері)

Оқыту әдістері.

Семинар

Ақпан, 2025

14

Әдістемелік жұмыс

Стандартты емес сабақтың сценарийін әзірлеу.

Практикум

Наурыз, 2025

15

Оқу бағдарламасының өтуі туралы мәліметтерді құрастыру.

Есеп құрастыру

Сәуір, мамыр, 2025

16

Шығармашылық қадамдары

Ашық сабақтар панорамасы

Сабақтар өткізу

Сәуір, 2025

17

Аналитика

1. Өткен оқу жылындағы жұмыстарды талдау.

2. Өзін-өзі тәрбиелеу жұмысы бойынша жас мұғалімдердің есебі.

Бірлестік отырысында есеп беру

Мамыр, 2025

18

Бір жыл ішінде

1. Тәлімгер сабақтарына және басқа пән мұғалімдеріне, ашық іс -шараларға қатысу.

2. Мектепішілік, аудандық, облыстық байқауларға қатысу.

3. Әдістемелік әдебиеттердің жаңалықтарын зерттеу.

4. Оқу кабинеттерін жобалауға, жабдықтауға және әдістемелік қамтамасыз етуге көмектесу.